Sytuacja polskich firm nie jest łatwa. Własna działalność ma wiele zalet i wiąże się z nią  szereg istotnych korzyści, jednak nie brakuje ciemnych stron. Koszt utrzymania firmy nie jest mały, do tego dochodzi konieczność wykonywania mnóstwa pracy papierkowej i nieustannego śledzenia doniesień o rozmaitych zmianach w przepisach. Co nowego przyniesie przedsiębiorcom rok 2018? Jakich zmian tym razem mogą się spodziewać? Oto odpowiedź!

Zapowiadane na 2018 rok zmiany mają dotyczyć przede wszystkim zasad opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Co się zmieni? Kto tak naprawdę skorzysta na nowych rozwiązaniach? Jak wpłyną one na finanse firm w Polsce?

Co czeka młodych przedsiębiorców w 2018 roku?

Młodych przedsiębiorców czekają spore zmiany, jeśli chodzi o podatki czy innymi słowy obowiązkowe składki ubezpieczeniowe. Jakie? Odpowiedź znajduje się w zbiorze o nazwie ”Konstytucja dla biznesu”. Co to takiego? To przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju specjalny dokument, w którym znajduje się między innymi część rozwiązań dotyczących składek ZUS.

Znalazł się tam nowy termin ”działalności nierejestrowanej”, czyli takiej, której prowadzenie nie wymaga założenia firmy oraz opłacania składek na ZUS. Skorzystają z tego w 2018 roku osoby, które prowadzą małą działalność i nie uzyskują z tego tytułu przychodów wyższych niż 1000 zł, czyli 50% aktualnego, minimalnego wynagrodzenia.

Ulga na start

Kolejne rozwiązanie opisane w ”Konstytucji dla biznesu” to ”Ulga na start”. W jego myśl osoba, która założy własny biznes, przez pierwsze pół roku nie będzie musiała odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne. Po upływie tego czasu przez dwa lata będzie płacił tzw. ”mały ZUS” tożsamy z tym, jaki płaci obecnie każdy nowy przedsiębiorca.

Ciekawym pomysłem jest również przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt ustawy zmniejszającej składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcom uzyskującym niskie przychody. Konkretna suma, której nie mogą przekroczyć, to 2,5- krotność minimalnego wynagrodzenia. Ustawa ma zawierać konkretne przedziały zysków i odpowiadających im składek. W myśl tego projektu za każde 200 zł przychodu aż do kwoty 5 tysięcy przedsiębiorca zapłaci 32 zł składki na ubezpieczenie społeczne.

Kwestia składki zdrowotnej

Żywa dyskusja obejmuje przede wszystkim temat składki społecznej. A co z tą zdrowotną? Dlaczego ta kwestia jest pomijana? Jak się okazuje, póki co nie ma o czym mówić, bo prace nad zmianami właśnie trwają. W związku z tym w 2018 roku wszystkie firmy zapłacą składkę zgodnie z dotychczasowymi zasadami. W obecnym, 2017 roku wynosi ona 297,28 zł miesięcznie.

Kto dzięki zmianom zyska najwięcej?

Jak wynika z symulacji, najwięcej na zmianach, które mają wejść w życie w 2018 roku, zyskają firmy działające na rynku dłużej niż 2,5 roku. Na spore korzyści mogą też liczyć przedsiębiorcy uzyskujący najniższe przychody, bowiem składka, którą zapłacą na ubezpieczenie społeczne, będzie zdecydowanie niższa niż obecnie. Na zmianach nie skorzystają natomiast finansowo, osoby opłacające tzw. ”mały ZUS”. Dlaczego?

Bo zgodnie z tym, co przewiduje resort, zapłacą oni składki na ”starych” zasadach i dochód, jaki osiągną, nie będzie miał na ich wysokość żadnego wpływu. Może się więc zdarzyć, że początkujący przedsiębiorca, który wypracuje taki sam zysk, jak firma z dłuższym stażem zapłaci zdecydowanie wyższe składki na ubezpieczenie społeczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *