Własna firma to ciężki kawałek chleba, ale przynoszący niewątpliwie satysfakcję i także niezłe zyski, jeśli dobrze się nią zarządza. Aby jednak przedsiębiorstwo było rentowne, musi się rozwijać. Do rozwoju zaś potrzebuje gotówki. Zainwestowanie w nową linię produkcyjną, nowe maszyny, innowacyjne rozwiązania, zakup magazynu czy sprzętu, przeprowadzenie badań lub wdrożenie ich wyników, modernizację instalacji – wszystko to może się bardzo opłacić w dłuższej perspektywie, ale wymaga nakładów finansowych. Skąd wziąć gotówkę na rozwój firmy? Czy pożyczka to dobre rozwiązanie?

Nie od razu zarobisz kokosy

Zakładając własną firmę zapewne marzysz o wysokich zyskach, ale to wymaga czasu. Może się okazać, że po roku czy dwóch działalności, Twoja firma nie rozwija się, ale utknęła w miejscu. Wszystkie przychody są zabierane przez opłaty i podatki, a to, co zostaje, nie wystarczy by poważnie zainwestować w rozwój firmy. Warto wtedy rozważyć wzięcie pożyczki. Jeśli firma jest rentowna i przynosi w miarę stałe dochody, a nie wygląda na to, by sytuacja miała ulec destabilizacji, to z pewnością uda się spłacić w ratach średniej wielkości pożyczkę. Otrzymane środki można zainwestować w rozwój czy badania, które pozwolą wprowadzić lepsze produkty czy usługi albo zminimalizować koszty produkcji dzięki innowacjom infrastruktury czy cyklu produkcji.

Czemu akurat pożyczka?

Pożyczka cechuje się tym, że jest wygodniejszym, łatwiej dostępnym i bardziej przystępnym produktem finansowym niż kredyt w banku. Kredyt w banku zazwyczaj wiąże się z szeregiem formalności i dostarczaniem wielu papierów potwierdzających dochody firmy, jej rentowność itd. Banki nie udzielają wsparcia zadłużonym. Jeśli zatem zdarzyło się, że Twoja firma wpadła w tarapaty i ma jakieś długi, a potrzebuje pilnie gotówki, pożyczka to najlepsza opcja. Instytucje parabankowe nie sprawdzają rejestru dłużników. Pożyczkę można otrzymać szybko, decyzja jest nawet w 24 godziny. Wymagane jest minimum dokumentów. Można wziąć pożyczkę gotówkową z ustaloną liczbą rat. Można też pokusić się o produkt, który ma zabezpieczenie w postaci hipoteki. Pożyczka gotówkowa nie jest zazwyczaj udzielana na duże sumy – do 20 tysięcy złotych, jeśli chodzi o pożyczki online. Jednak pożyczki hipoteczne mogą osiągać wyższe limity, bo zabezpieczeniem jest nieruchomość. Pożyczkę można uzyskać tym wyższą, im większa jest wartość nieruchomości. Jeśli Twoja firma posiada jakąkolwiek nieruchomość, która nie jest zadłużona, to warto ubiegać się właśnie o pożyczkę hipoteczną.

Pożyczka z PARP

Inną opcją dla przedsiębiorstw jest uzyskanie wsparcia od Polskiej Agencji Przedsiębiorczości. PARP oferuje niskooprocentowane pożyczki dla firm, które mają dobry plan inwestycyjny nacechowany innowacyjnością. Wielkość pożyczki określa limit 2 mln złotych lub 75% wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką. Inwestycja musi być związana z uruchomieniem, przygotowaniem wytwarzania nowych materiałów, urządzeń, usług, procesów, metod lub udoskonaleniem istniejących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *