Banki posiadają aktualnie bardzo elastyczną ofertę różnego rodzaju kredytów hipotecznych, dzięki czemu niemal każdy może dobrać propozycję jak najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb. Różnice między poszczególnymi rodzajami kredytów hipotecznych wynikają z różnych celów na jakie zobowiązania mają zostać udzielone.

 

Rodzaje kredytów hipotecznych

Ważne jest, że w każdym rodzaju kredytów hipotecznych zabezpieczeniem jest zawsze hipoteka na nieruchomość. Natomiast kredyty mogą różnić się między sobą pod względem procedur ich przyznawania czy wymaganych dokumentów. Do wyboru mamy przede wszystkim (choć w różnych bankach mogą występować pod różnymi nazwami): kredyt na zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym (czyli nowego – na przykład od dewelopera) oraz kredyt na nabycie mieszkania lub domu na rynku wtórnym (używanego – od innej osoby fizycznej).

 

Do kolejnych zalicza się kredyt na budowę domu jednorodzinnego ( gdy sami zamierzamy wybudować sobie dom); kredyt na zakup działki (zakupić można różne grunty – budowlane, rolne, letniskowe); kredyt na remont mieszkania lub domu; kredyt na nadbudowę, rozbudowę lub przebudowę domu lub mieszkania; kredyt na zakup nieruchomości za granicą (zarówno mieszkania, domu, jak i nieruchomości o charakterze rekreacyjnym); kredyt refinansowy (zastępujący droższy kredyt w jednym banku tańszym kredytem w innym) oraz kredyt konsolidacyjny (zastępujący kilka różnych kredytów i pożyczek jednym kredytem) i pożyczka hipoteczna (udzielana na dowolny cel).

 

Co niesie za sobą kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to kredyt, który z reguły udzielany jest na wiele lat (z reguły, bo minimalny okres na jaki możemy zaciągnąć taki kredyt w banku to zwykle 5 lat). Pożyczka jest udzielana, jak zostało już wcześniej wspomniane pod zabezpieczenie nieruchomości, która należy do kredytobiorcy. Są ustanawiane w formie hipoteki (to jest ograniczonym prawem rzeczowym do dochodzenia swoich należności w przypadku braku spłaty kredytu hipotecznego).

 

Warunkiem koniecznym do wypłaty kredytu hipotecznego jest złożenie wniosku o wpis do hipoteki (dokonuje tego sąd wieczystoksięgowy) do czwartego działu księgi wieczystej. Jeśli kredyt hipoteczny brany jest na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym (wówczas nieruchomość nie posiada jeszcze księgi wieczystej) w takim przypadku bank udzielający kredytu odstępuje od powyższego wymogu, zamiast tego podwyższając w tym czasie marżę bądź pobierając dodatkowe ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

 

Jaką walutę wybrać na swój kredyt hipoteczny?

Najlepiej wybierać kredyt w tej samej walucie w jakiej mamy zarobki. Z uwagi jednak na różnice między wysokimi stopami procentowymi w Polsce, a stopy procentowe oferowane przez ostatnie lata dla kredytów przewalutowanych na franki szwajcarskie oraz umacniająca się pozycja złotego na rynku walutowym skłaniały do brania kredytów hipotecznych we frankach.

 

Ryzyko kredytowe było rekompensowane przez niższe raty, jednak w ostatnich latach przyszły w tych wyliczeniach istotne zmiany.

 

Podsumowując

Osoby, które zaciągały kredyt hipoteczny we frankach przy względnie niskim kursie CHF PLN ( w pierwszej połowie 2008 roku) mogą w tym momencie płacić nawet wyższe raty niż w przypadku analogicznego kredytu udzielonego w PLN.

 

Następnym czynnikiem, który wpłynął na obraz rynku kredytów hipotecznych jest dostępność w obcych walutach. Cześć banków w ogóle zrezygnowała z takiej możliwości, a część placówek mocno ograniczyła udzielanie takich kredytów dokładając do tego wyższe marże dla tychże zobowiązań. Kredyty hipoteczne udzielane mogą być na podstawie oprocentowania stałego lub zmiennego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *