Świadczenia emerytalne w Polsce nie należą do najwyższych, a wiosenna waloryzacja także w tej kwestii niewiele zmieniła. W 2017 roku najniższa emerytura będzie wynosić zaledwie 1000 zł brutto, a średnia od kilku lat ledwie przekracza 2000 zł brutto. Takie sumy dla osób starszych często nie wystarczają na wszystkie potrzeby, dlatego wiele z nich zastanawia się, w jaki sposób podreperować swój domowy budżet. Poniżej przedstawiamy garść pomysłów na pozyskanie dodatkowej gotówki.

1. Wynajem pokoju w swoim mieszkaniu

Jest to propozycja głównie dla osób mieszkających w dużych miastach, gdzie występuje większe zapotrzebowanie na takie lokale np. wśród studentów. Podnajem pokoju w swoim mieszkaniu daje osobie starszej możliwość otrzymywania stałego dodatkowego dochodu, może także przy okazji zapewnić miłe towarzystwo.

2. Zamiana domu lub mieszkania na mniejsze

Bardzo często zdarza się, że starsze osoby mieszkają samotnie w kilkupokojowych mieszkaniach lub domach, które trudno im utrzymać. W ich przypadku dość rozsądnym rozwiązaniem jest zamiana tego rodzaju lokalu na mniejsze i tańsze w utrzymaniu, najlepiej w dogodnej lokalizacji w pobliżu sklepów, przychodni itp. Z takiej zamiany nieruchomości można uzyskać sporą sumę pieniędzy, która odłożona na konto oszczędnościowe może być pomocna w pokrywaniu większych wydatków.

3. Dożywotnia renta na podstawie hipoteki

Jest to usługa świadczona przez tzw. fundusze hipoteczne i jest podobna do hipoteki odwróconej, której niestety jak dotąd nie oferuje żaden bank. W przypadku renty dożywotniej osoba starsza przenosi prawo własności do swojej nieruchomości na fundusz, który zobowiązuje się wypłacać jej dożywotnio rentę (jej wysokość zależy od wartości nieruchomości i wieku seniora, ale wynosi średnio kilkaset złotych miesięcznie), a także gwarantuje prawo dożywotniego użytkowania nieruchomości.

4. Własna działalność gospodarcza

Osoby, które wcześniej przeszły na emeryturę i czują się jeszcze w pełni sił do wykonywania pracy zawodowej, mogą pomyśleć o własnej firmie np. związanej z wcześniej wykonywanym zawodem. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych emerytów obowiązują limity dorabiania – ich przekroczenie wiąże się z utratą praw do świadczeń emerytalnych.

5. Opieka nad dzieckiem

Tę formę dorabiania do emerytury wybiera bardzo wiele kobiet, które tak czy owak często opiekują się również swoimi wnukami. Bardzo często więc odpłatnie opiekują się także dziećmi sąsiadów, choćby przez kilka godzin dziennie.

6. Udzielanie korepetycji

Zajęcie to jest popularne wśród emerytowanych nauczycieli, ale nie tylko. Osoby z wykształceniem technicznym mogą przecież uczyć dzieci matematyki lub fizyki, natomiast osoby znające język obcy pomagać dzieciom lub młodzieży w rozwijaniu umiejętności konwersacyjnych.

7. Prowadzenie mini hotelu dla zwierząt

Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi rośnie z każdym rokiem. Ludzie chętnie hodują psy lub koty, ale gdy muszą wyjechać na wakacje lub choćby w delegację, nie wiedzą co z nimi począć. Osoby starsze mogą prowadzić taki domowy hotel dla zwierząt, czyli przyjmować je pod swoją opiekę na czas wyjazdu ich właścicieli. Oczywiście ofertę należy dostosować do swoich warunków lokalowych oraz możliwości fizycznych.

8. Sprzedaż własnych wyrobów

Osoby starsze mają zwykle dużo wolnego czasu, który często wykorzystują na realizowanie różnego rodzaju hobby – panie często robią swetry na drutach, a panowie oddają się majsterkowaniu. Takie ręczne wyroby są dzisiaj bardzo modne i jeśli ma się talent do ich wykonywania, można je próbować sprzedać np. w internecie.

9. Kredyt lub pożyczka

Jest to najprostszy sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki potrzebnej na pokrycie większych wydatków. Jeśli akurat brakuje pieniędzy na prezent dla wnuczka, wykup leków, czy zapłatę większego rachunku, dobrym rozwiązaniem są pożyczki chwilówki online, szczególnie te, które udzielane są bez ograniczeń wiekowych. Umożliwiają one osobom nawet po 75 roku życia pożyczenie już od 100 do kilku tysięcy złotych bez zbędnych formalności i całkowicie przez internet. Taką pożyczkę można spłacić po otrzymaniu najbliższej emerytury i w razie potrzeby w kolejnym miesiącu zaciągnąć ją na nowo.

10. Sprzedaż nieużywanych rzeczy

Mieszkania osób starszych zwykle są pełne różnych przedmiotów, które nagromadziły się podczas ich całego życia. Jedynie część z nich jest jednak nadal używana lub ma wartość sentymentalną. Pozostałe przedmioty warto posegregować i te niedające się do użytku wyrzucić, a sprawne i wartościowe spróbować sprzedać np. przez internet lub na pchlim targu.

 

Jak widać, pozyskanie dodatkowej gotówki na emeryturze wcale nie jest takie trudne. Możliwości jest wiele i warto z nich skorzystać, by podczas jesieni życia nie martwić się o pieniądze, lecz móc wciąż spełniać swoje marzenia i cieszyć się każdym dniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *